Josemaría Escrivá Obras
Pomoc
Dziękujemy za używanie strony internetowej Pism św. Josemaríi, Założyciela Opus Dei. Poprzez bardzo prosty i intuicyjny interfejs, można przejrzeć w różnych językach całość opublikowanych dzieł Josemaríi Escrivy de Balaguera (1902-1975) i utworzyć swój własny zbiór fragmentów.

Poniżej są opisane niektóre praktyczne rady, które mogą pomóc jak lepiej wykorzystać zawartości tych stron:

Wyszukiwanie


  • Wyszukiwanie proste: Wprowadź jakikolwiek termin w formularzu wyszukiwania, i otrzymasz spis ze wszystkimi wystąpieniami napotkanymi we wszystkich książkach. Jeśli chcesz znaleźć odniesienia łączące się z pewnym ogólnym terminem (na przykład: "wiara", "modlitwa" lub "Msza Święta") wprowadź termin. Otrzymasz wynik, w którym pojawią się wszystkie rozdziały o zadanym temacie, bezpośrednie odnośniki do wymienionej materii wewnątrz spisu analitycznego książek oraz wszystkie cytaty książek, w których pojawia się to słowo. Można również szukać konkretnych cytatów wprowadzając dokładnie zapamiętane zdania (na przykład: "Niech twoje życie nie będzie bezpłodne"). W ten sposób będziesz mógł znaleźć punkt i książkę, w której znajduje się ten cytat. Można, ponadto, wykonać wyszukiwanie łącząc różne pojęcia. Wystarczy wprowadzić słowa oddzielone spacjami.
    Wyszukiwanie nie odróżnia liter wielkich i małych. Dlatego można je używać dowolnie

  • Wyszukiwanie zaawansowane: Wybierając "Wyszukiwanie zaawansowane" można wykonać wyszukiwanie w jednej tylko książce lub w wielu książkach równocześnie. Przed wyszukiwaniem, wskaż do których książek chcesz ograniczyć wyniki wyszukiwania.


Poruszanie się przez spis książek

Chcąc przejrzeć zawartość każdej z książek, wybierz książkę, którą sobie życzysz, wybierając jej tytuł na stronie początkowej. W ten sposób, będziesz dysponował bardzo wygodnym sposobem dostępu, poruszając się poprzez rozdziały, spis tematów i spis odniesień do Pisma Świętego, które zawiera każda książka.

Spis rozdziałów da Ci dostęp do spisu, z którego dotrzesz do każdego z punktów lub rozdziałów, na które została podzielona zawartość, by ułatwić jej czytanie. Możesz czytać również w sposób ciągły wybierając odnośniki "Poprzedni" i "Następny".

Spis materii jest spisem analitycznym, w którym punkty i rozdziały książek są posegregowane według tematu, który poruszają.

Na koniec, spis Pisma Świętego zawiera wszystkie odniesienia do cytatów biblijnych (Starego i Nowego Testamentu) uporządkowane według ksiąg Pisma Świętego

Drukuj, Wyślij do przyjaciela, Zachowaj i Zmień język

Z każdym z punktów możesz wykonać następujące operacje:

  • Drukuj: Jeśli chcesz zachować na papierze kopię punktu lub rozdziału, w którym się znajdujesz, wybierz odnośnik "Drukuj", który wywoła klasyczne okno wydruku na Twoim komputerze.

  • Wyślij: Jeśli chcesz wysłać zawartość, która jest wyświetlona na Twoim ekranie, wybierz "Wyślij". Otworzy się nowe okno Twojej przeglądarki, w którym możesz wprowadzić adres poczty elektronicznej i dane osoby, do której chcesz wysłać wybrany tekst. Następnie, wybierz "Akceptuj" i, po kilku minutach, ta osoba otrzyma przesłaną zawartość do swojej skrzynki pocztowej.

  • Zachowaj: Ta opcja pozwala zachować stronę, na której się znajdujesz wewnątrz osobistego folderu dostępnego ze strefy "Mój Wybór". Jeśli jesteś zarejestrowany jako użytkownik w "Moim wyborze", otworzy się okno, w którym należy wybrać, w którym folderze chcesz zachować wybrany punkt.

  • Zmień język: Chcąc dotrzeć do wersji punktu w innym z dostępnych języków, wybierz język w rozwijalnym menu i automatycznie pojawi się na ekranie punkt w wybranym języku.


Mój wybór

Możesz stworzyć osobistą stronę wewnątrz strony internetowej pism św. Josemaríi, która pozwoli Ci zachować Twoje ulubione punkty do szybkiego dostępu przy późniejszych odwiedzinach strony. Ta opcja jest bardzo użyteczna do wspomagania projektu badań lub jako źródło bibliograficzne do spotkania formacyjnego, które chcesz przygotować.

By móc skorzystać z tej usługi należy zarejestrować się adresem poczty elektronicznej i hasłem. Rejestr przechowuje zawartość, którą zapisałeś i pozwala, by różni użytkownicy mogli korzystać z tej usługi z tego samego komputera bez możliwego zamieszania. Zebrane dane mają tylko ten wyżej wspomniany cel, są tajne i nie będą używane do późniejszych wysyłek przez administratorów strony.

Można tworzyć foldery, w których można później zachować wybraną zawartość.

By zachować konkretny punkt, jeśli jest się już zarejestrowanym, wystarczy wybrać punkt i wybrać opcję "Zachowaj". Pojawi się na ekranie okno, w którym można wybrać folder, w którym chce się wstawić wybrany punkt.

Niektóre opcje są specyficzne dla tego pola. Można, na przykład, uczynić wybór różnych punktów i wydrukować jego zawartość na jednym tylko dokumencie. W ten sam sposób, można utworzyć plik PDF z wybranymi punktami. Otrzymasz w ten sposób elegancki dokument, który możesz zachować na komputerze do późniejszego użycia. Dla przejrzenia dokumentu PDF należy mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Jeśli go nie masz, ściągnij go z następującego adresu:

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html