Josemaría Escrivá Obras
0

Błogosławiony Josemaría Escrivá urodził się w Barbastro w prowincji Huesca w Hiszpanii 9 stycznia 1902 roku. W wieku 15-16 lat po raz pierwszy poczuł, że jest powołany przez Boga i wtedy zdecydował się zostać księdzem. W 1918 roku rozpoczął studia kościelne w Seminarium w Logro?o, od 1920 roku kontynuował je w Seminarium Św. Franciszka de Paula w Saragossie, gdzie od 1922 pełnił obowiązki przełożonego seminarzystów. W 1923 roku rozpoczął — za zgodą władzy kościelnej — studia prawa cywilnego na uniwersytecie w Saragossie, odrębnie od studiów teologicznych. 20 grudnia 1924 roku został wyświęcony na diakona. 28 marca 1925 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Posługę kapłańską zaczął pełnić w parafii Perdiguera w diecezji Saragossa, a następnie kontynuował ją w samej Saragossie. Na wiosnę 1927 roku za zgodą biskupa przeniósł się do Madrytu, gdzie prowadził całym swym wysiłkiem pracę kapłańską we wszystkich środowiskach, zwracając uwagę przede wszystkim na biednych i opuszczonych z dzielnic podmiejskich, specjalnie zaś na nieuleczalnie chorych i umierających w szpitalach. Pełnił funkcję kapelana Patronatu dla Chorych — opiekuńczego dzieła Zgromadzenia Dam Apostolskich Przenajświętszego Serca Jezusowego. Był ponadto wykładowcą Akademii Uniwersyteckiej. Jednocześnie kontynuował też studia doktoranckie z prawa cywilnego, które organizowane były wtedy jedynie przez Uniwersytet w Madrycie.

2 października 1928 roku Pan pozwolił mu ujrzeć to, co do tej pory jedynie przeczuwał; tego dnia bł. Josemaría Escrivá założył Opus Dei. Kierowany łaską Bożą, 14 lutego 1930 roku pojął, że Opus Dei powinno objąć swym apostolstwem także kobiety. W ten sposób otworzyła się w Kościele nowa droga dla mężczyzn i kobiet różnych stanów i zawodów. Prowadzi ona do poszukiwania świętości i do pełnienia apostolstwa poprzez uświęcanie codziennej pracy pośród świata, bez zmiany swego stanu.

Począwszy od 2 października 1928 roku, założyciel Opus Dei z wielką żarliwością apostolską o wszystkie dusze, oddał się pełnieniu tej misji, którą Bóg mu powierzył. W 1934 roku został mianowany Rektorem Patronatu Św. Izabeli. Podczas wojny domowej w Hiszpanii pełnił posługę kapłańską — niekiedy z dużym narażaniem życia — w Madrycie, a później w Burgos. Odtąd bł. Escrivá przez długi czas musiał znosić ciężkie przeciwności, co czynił z pogodą i duchem nadprzyrodzonym.


  Następny