 |
51 |
 |
Zwa¿ywszy na fakt, ¿e Opus Dei rozwija dzia³alno¶æ o¶wiatow±, dobroczynn± itd. s±dzi siê, ¿e dysponuje Ono znaczn± si³± ekonomiczn±. Czy móg³by Ksi±dz wyja¶niæ nam jak Opus Dei administruje t± dzia³alno¶ci±, to znaczy jak uzyskuje ¶rodki ekonomiczne, jak je koordynuje i jak je rozdziela?
Rzeczywi¶cie, we wszystkich krajach, w których pracuje Opus Dei rozwija ono dzia³alno¶æ spo³eczn±, o¶wiatow± i dobroczynn±. Jednak¿e nie ta dzia³alno¶æ stanowi g³ówny cel Dzie³a. Opus Dei d±¿y do tego, aby wielu mê¿czyzn i wiele kobiet stara³o siê byæ dobrymi chrze¶cijanami, a tym samym ¶wiadkami Chrystusa po¶ród swoich codziennych zajêæ. O¶rodki, o których Pan wspomina, pracuj± w³a¶nie dla tego celu. Skuteczno¶æ ca³ej naszej pracy bazuje na £asce Bo¿ej i na ¿yciu w modlitwie, pracy i po¶wiêceniu. Jednak¿e nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e ka¿da dzia³alno¶æ o¶wiatowa, dobroczynna czy spo³eczna musi korzystaæ ze ¶rodków ekonomicznych.
Ka¿dy o¶rodek finansuje siê jak wszystkie inne mu podobne. Na przyk³ad domy akademickie uzyskuj± pieni±dze z op³at wnoszonych przez studentów; szko³y z op³at, jakie uiszczaj± uczniowie; szko³y rolne uzyskuj± dochody ze sprzeda¿y produktów rolnych i tak dalej. Jednak¿e jasnym jest, ¿e te dochody niemal nigdy nie wystarczaj± na pokrycie wszystkich wydatków o¶rodka, a tym bardziej kiedy siê we¼mie pod uwagê fakt, ¿e wszystkie przedsiêwziêcia Opus Dei stworzone zosta³y dla celów apostolskich i w swojej wiêkszo¶ci skierowane s± do osób o ograniczonych dochodach, które czêsto p³ac± symboliczne sumy za wykszta³cenie jakie otrzymuj±.
Po to, aby przedsiêwziêcia te by³y mo¿liwe, niezbêdny jest równie¿ wk³ad cz³onków Dzie³a, którzy przeznaczaj± na nie czê¶æ pieniêdzy zarabianych przez siebie w pracy zawodowej. Lecz dzie³a te korzystaj± przede wszystkim z pomocy wielu osób, które, nie nale¿±c do Opus Dei, pragn± wspó³pracowaæ w realizacji zadañ o znaczeniu spo³ecznym i edukacyjnym. Ci, którzy pracuj± w poszczególnych o¶rodkach, staraj± siê rozwijaæ w innych zapa³ apostolski, troskê o sprawy spo³eczne, zmys³ wspólnoty, które to cechy prowadz± ich do aktywnej wspó³pracy w rozwoju tych przedsiêwziêæ. Poniewa¿ chodzi o prace wykonywane z prawdziwym profesjonalizmem, odpowiadaj±ce rzeczywistym potrzebom spo³eczeñstwa, w wiêkszo¶ci przypadków nasze pro¶by o wspó³pracê spotykaj± siê z bardzo przychylnym odzewem. Wie Pan, na przyk³ad, ¿e Uniwersytet Navarra posiada Stowarzyszenie Przyjació³ licz±ce 12.000 cz³onków.
Finansowanie ka¿dego o¶rodka jest autonomiczne. Ka¿dy z nich dzia³a niezale¿nie i stara siê poszukiwaæ potrzebnych funduszy w¶ród osób zainteresowanych konkretn± prac±.
|
 |
|