Josemaría Escrivá Obras
9

Dźwigając swój Krzyż, Jezus idzie na miejsce, zwane miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota (J 19,17). I zatrzymują niejakiego Szymona pochodzącego z Cyreny, wracającego z pola, i wkładają na niego Krzyż, aby go niósł za Jezusem (Łk 23,26).

Proroctwo Izajasza (53,12) wypełniło się: Cum sceleratis reputatus est — Zaliczono Go do złoczyńców. Przyprowadzono też dwóch innych — łotrów, aby ich z Nim stracić (Łk 23,32).

Każdy, kto pójdzie za Mną...Mój mały Przyjacielu, jesteśmy zasmuceni, przeżywając mękę Pana Jezusa. Popatrz, z jaką lubością obejmuje On Krzyż. Ucz się od Niego. To dla ciebie Jezus niesie ten Krzyż; i ty...ponieś go dla Jezusa.

Ale nie wlecz krzyża po ziemi...Nieś go uczciwie, rzetelnie na swoich ramionach, ponieważ twój krzyż, jeśli będziesz go niósł z godnością, nie będzie jakimś tam zwykłym krzyżem, ale...Świętym Krzyżem. Nie nieś swego krzyża z rezygnacją. Rezygnacja nie ma nic wspólnego z wielkodusznością. Pokochaj swój krzyż. A kiedy go naprawdę pokochasz, to ten twój krzyż będzie...Krzyżem bez krzyża.

Wtedy też na pewno spotkasz, tak jak Jezus, na swej drodze Maryję.

Poprzedni Następny