Josemaría Escrivá Obras
37

W przypowie¶ci o zaproszonych na ucztê, gdy gospodarz dowiedzia³ siê, ¿e niektórzy z tych, którzy mieli przybyæ, wymówili siê zmy¶lonymi powodami, rozkazuje s³udze: Wyjd¼ na drogi i miêdzy op³otki, i zmuszaj do wej¶cia — compelle intrare — by dom mój by³ zape³niony. A wiêc jednak przymus? Czy nie u¿yto tu przemocy wobec s³usznej wolno¶ci ka¿dego sumienia?

Rozwa¿aj±c Ewangeliê i zg³êbiaj±c nauczanie Jezusa, nie pomylimy tego nakazu z przymusem. Przypatrzcie siê, w jaki sposób Chrystus nak³ania: Je¶li chcesz byæ doskona³y... Je¶li kto¶ chce i¶æ za Mn±. Tamto compelle intrare nie oznacza przemocy fizycznej ani moralnej; odzwierciedla porywaj±c± si³ê przyk³adu chrze¶cijañskiego, który jest tak skuteczny jak moc Bo¿a: Przyjrzyjcie siê, jak poci±ga nas Ojciec: zachwyca swoim nauczaniem, nie narzuca ¿adnej konieczno¶ci.W ten sposób przyci±ga do Siebie.

W takim klimacie wolno¶ci staje siê zrozumia³e, ¿e czynienie z³a nie jest ¿adnym wyzwoleniem, lecz zniewoleniem. Kto grzeszy przeciw Bogu, zachowuje woln± wolê w tym zakresie, ¿e jest wolny od przymusu, ale utraci³ j± pod tym wzglêdem, ¿e nie jest wolny od winy. Mo¿e bêdzie móg³ powiedzieæ, ¿e post±pi³ zgodnie ze swymi upodobaniami, lecz nie mo¿e tu byæ mowy o prawdziwej wolno¶ci: gdy¿ sta³ siê niewolnikiem swojej decyzji, a zdecydowa³ siê na rzecz najgorsz±, na oddalenie siê od Boga, a tam nie ma wolno¶ci.

Poprzedni Czytaj ca³y rozdzia³ Nastêpny