Josemaría Escrivá Obras
239

Spójrzmy na Jezusa Chrystusa, na nasz wzór, niejako zwierciad³o, w którym winni¶my siê przegl±daæ. Jak On postêpuje, w wielkich momentach swego ¿ycia? Co mówi o Nim Ewangelia ¶wiêta? Wzrusza mnie ta sta³a postawa Chrystusa, który zanim dokona jakiego¶ wielkiego cudu, zawsze przedtem zwraca siê do Ojca; wzrusza mnie Jego przyk³ad, kiedy przed rozpoczêciem swego ¿ycia publicznego usuwa siê na pustyniê na czterdzie¶ci dni i czterdzie¶ci nocy, aby siê modliæ.

Wybaczcie, ¿e znów do tego powracam, ale jest rzecz± bardzo wa¿n±, by zwracaæ uwagê na poszczególne kroki Mesjasza, bo On przyszed³, aby pokazaæ nam ¶cie¿kê prowadz±c± do Ojca. Przy Nim odkryjemy, jak mo¿na nadaæ wymiar nadprzyrodzony nawet pozornie najdrobniejszym czynno¶ciom; nauczymy siê prze¿ywaæ ka¿dy moment ¿ycia w perspektywie wieczno¶ci i zrozumiemy g³êbiej, ¿e potrzeba nam, stworzeniom, czasu na za¿y³± rozmowê z Bogiem: by do Niego siê zwracaæ, by Go wzywaæ, by Go wielbiæ, by sk³adaæ dziêkczynienie, by Go s³uchaæ lub po prostu by z Nim przebywaæ.

Ju¿ przed wielu laty, kiedy zastanawia³em siê nad tym sposobem postêpowania Pana, doszed³em do wniosku, ¿e apostolstwo w ka¿dej jego formie jest przelewaniem siê nadmiaru ¿ycia wewnêtrznego. Dlatego wydaje mi siê tak naturalny a zarazem tak nadprzyrodzony ten fragment Ewangelii, który mówi, jak Chrystus postanowi³ ostatecznie wybraæ pierwszych Dwunastu. ¦wiêty £ukasz opowiada, ¿e przedtem ca³± noc spêdzi³ na modlitwie do Boga. Popatrzcie na Niego tak¿e w Betanii, nim wskrzesi £azarza, op³akawszy go wcze¶niej, wznosi oczy ku niebu i wo³a: Ojcze, dziêkujê Ci, ¿e¶ Mnie wys³ucha³. Udzieli³ nam jednoznacznej nauki: Je¿eli chcemy pomóc innym ludziom, je¿eli szczerze pragniemy sk³oniæ ich, aby odkryli autentyczny sens swego przeznaczenia na ziemi, wszystko musimy osadziæ na modlitwie.

Poprzedni Czytaj ca³y rozdzia³ Nastêpny