 |
178 |
 |
Zawsze sprawia³o mi wielk± przykro¶æ s³uchanie niektórych nauczycieli jak¿e jest ich wielu! lubuj±cych siê w rozprawianiu na temat nieczysto¶ci. Wynik przez nich osi±gany by³, jak mog³em siê wielokrotnie przekonaæ, odwrotny do zamierzeñ, gdy¿ jest to temat bardziej lepki ni¿ smo³a i zniekszta³ca sumienia wywo³uj±c w nich kompleksy i lêki, jak gdyby zachowanie czysto¶ci duszy stanowi³o trudno¶æ prawie ¿e nie do przezwyciê¿enia. Nasza droga jest inna; nasze podej¶cie do ¶wiêtej czysto¶ci musi byæ zdrowe i pozytywne, wyra¿one w prostym i jasnym jêzyku.
Rozwa¿anie o czysto¶ci oznacza rozmowê o Mi³o¶ci. Wspomnia³em wam przed chwil±, ¿e pomaga mi w tym zwrócenie siê ku Naj¶wiêtszemu Cz³owieczeñstwu Pana naszego, ku temu nieopisanemu cudowi, w którym Bóg uni¿a siê do tego stopnia, ¿e staje siê cz³owiekiem, a czyni±c to z bezgranicznej mi³o¶ci, nie czuje siê upokorzony przyjêciem takiego samego cia³a jak nasze, ze wszystkimi jego ograniczeniami i s³abo¶ciami z wyj±tkiem grzechu. On nie poni¿a siê przez swoje wyrzeczenie, natomiast podnosi i ubóstwia nas, w ciele i duszy. Cnota czysto¶ci polega na tym, by na wezwanie Jego Mi³o¶ci odpowiedzieæ "tak” jasn±, ¿arliw±, uporz±dkowan± mi³o¶ci±.
Musimy wo³aæ na ca³y ¶wiat naszymi s³owy i daæ ¶wiadectwo naszego ¿ycia. Nie zatruwajmy naszych serc, postêpuj±c tak jak gdyby¶my byli biednymi zwierzêtami, opanowanymi przez najni¿sze instynkty. Jeden z pisarzy chrze¶cijañskich t³umaczy to w ten sposób: Zwróæcie uwagê, ¿e serce ludzkie nie jest wcale ma³e, skoro tak wiele mo¿e ogarn±æ. Nie mierzcie serca wymiarami fizycznymi, lecz si³± jego my¶li zdolnej do poznania tak wielu prawd. Mo¿liwe jest przygotowanie w sercu drogi dla Pana, wytyczenie prostej ¶cie¿ki, któr± mo¿e przej¶æ S³owo i M±dro¶æ Bo¿a. Uczciwym postêpowaniem, uczynkami bez zarzutu przygotowujcie drogê Panu, wyrównujcie ¶cie¿kê, aby s³owo Bo¿e nie napotyka³o w was przeszkody i u¿yczy³o wam wiedzy o swoich tajemnicach i o swoim przyj¶ciu.
Pismo ¶wiête objawia nam, ¿e to wielkie dzie³o u¶wiêcenia, którego w sposób ukryty i wspania³y dokonuje Pocieszyciel, urzeczywistnia siê w duszy i w ciele. Czy¿ nie wiecie, ¿e cia³a wasze s± cz³onkami Chrystusa? wo³a Aposto³. Czy¿ wzi±wszy cz³onki Chrystusa bêdê je czyni³ cz³onkami nierz±dnicy? (...) Czy¿ nie wiecie, ¿e cia³o wasze jest ¶wi±tyni± Ducha ¦wiêtego, który w was jest, a którego macie od Boga, i ¿e ju¿ nie nale¿ycie do samych siebie? Za wielk± bowiem cenê zostali¶cie nabyci! Chwalcie wiêc Boga w waszym ciele!
|
 |
|