Josemaría Escrivá Obras
114

Maj±c to na uwadze b±d¼cie przekonani, ¿e je¿eli naprawdê pragniemy i¶æ w ¶lad za Chrystusem i rzeczywi¶cie s³u¿yæ Bogu i ca³ej ludzko¶ci, musimy oderwaæ siê ca³kowicie od siebie samych: od darów inteligencji, zdrowia, honoru, szlachetnych ambicji, zwyciêstw, sukcesów.

Mam równie¿ na my¶li owe czyste marzenia — gdy¿ nawet tak daleko winna siê posuwaæ twoja decyzja — wyp³ywaj±ce z pragnienia szukania wy³±cznie chwa³y Bo¿ej i wielbienia Go. Przy takich zamiarach nasza wola musi reagowaæ jasno i zdecydowanie: Panie, pragn±³bym tego czy tamtego, jednak¿e wtedy tylko, kiedy Tobie siê to podoba, w przeciwnym razie do czego by³oby mi to potrzebne? W ten sposób zadamy ¶miertelny cios egoizmowi i pró¿no¶ci, które gnie¿d¿± siê w ka¿dym sercu i uzyskamy prawdziwy pokój naszych dusz; w miarê bowiem jak dusza odrywa siê od siebie samej, coraz g³êbiej i mocniej zanurza siê w objêciach Boga.

Aby upodobniæ siê do Chrystusa, serce musi byæ ca³kowicie wolne od przywi±zañ. Je¶li kto chce pój¶æ za Mn±, niech siê zaprze samego siebie, niech we¼mie krzy¿ swój i niech Mnie na¶laduje. Bo kto chce zachowaæ swoje ¿ycie, straci je, a kto straci swe ¿ycie z mego powodu, znajdzie je. Có¿ bowiem za korzy¶æ odniesie cz³owiek, choæby ca³y ¶wiat zyska³, a na swej duszy szkodê poniós³? A ¶wiêty Grzegorz dodaje: Nie wystarczy ¿yæ w oderwaniu siê od rzeczy, je¿eli nie oderwiemy siê nadto od siebie samych. Ale (...) dok±d wówczas zwrócimy siê poza samymi sob±? A kto to siê czego¶ wyrzeka, je¿eli pozostawia sobie siebie samego?

Musicie jednak wiedzieæ, ¿e inna jest nasza sytuacja jako ludzi popad³ych w grzech, a inna jako ukszta³towanych przez Boga. Zostali¶my stworzeni na jeden sposób, a ¿yjemy na drugi sposób z powodu siebie samych. Wyrzeczmy siê zatem siebie pod tym wzglêdem, jakimi stali¶my siê przez grzech, a zachowajmy siebie samych tak, jak zostali¶my ukszta³towani przez ³askê. W ten sposób ten, kto by³ pyszny, a po nawróceniu siê do Chrystusa staje siê pokorny, wówczas wyrzeka siê samego siebie; je¿eli kto¶ rozpustny zmienia swe ¿ycie na cnotliwe, równie¿ wyrzeka siê siebie takim, jakim by³ przedtem; je¿eli chciwiec przestanie po¿±daæ i miast przyw³aszczaæ cudz± w³asno¶æ, zaczyna byæ szczodrym w tym wszystkim, co posiada, z pewno¶ci± wyrzek³ siê siebie samego.


Poprzedni Czytaj ca³y rozdzia³ Nastêpny