 |
110 |
 |
Próg Wielkiego Tygodnia, tak bliska jest ju¿ chwila, w której na Górze Kalwarii dokona³o siê odkupienie ca³ej ludzko¶ci. Ten okres wydaje mi siê czasem szczególnie odpowiednim dla ciebie i dla mnie, aby¶my rozwa¿yli, w jaki sposób zbawi³ nas Jezus, Pan nasz; aby¶my podziwiali Jego zaiste niewys³owion± Mi³o¶æ do biednych stworzeñ ulepionych z ziemskiej gliny.
Memento, homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris (pamiêtaj, ¿e jeste¶ prochem i w proch siê obrócisz) napomina³ nas Ko¶ció³, Matka Nasza, na pocz±tku Wielkiego Postu, aby¶my nigdy nie zapominali, jak niewiele znaczymy; ¿e którego¶ dnia nasze cia³o dzisiaj tak pe³ne ¿ycia rozpadnie siê jak lekki ob³ok kurzu, powstaj±cy pod naszymi stopami; rozwieje siê jak mg³a, ¶cigana promieniami s³oñca.
Po tym jak¿e realistycznym przypomnieniu wam naszej osobistej znikomo¶ci chcia³bym postawiæ przed waszymi oczyma inn± wspania³± rzeczywisto¶æ: wspania³omy¶lno¶æ Boga, która nas podtrzymuje i ubóstwia. Pos³uchajcie s³ów Aposto³a: Znacie przecie¿ ³askê Pana naszego Jezusa Chrystusa, który bêd±c bogaty, dla was sta³ siê ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogaciæ. Przypatrzcie siê z uwag± przyk³adowi Nauczyciela, a znajdziecie w nim rozleg³y temat do rozwa¿añ przez ca³e ¿ycie, i wskazówki, jak konkretyzowaæ je w szczerych postanowieniach wiêkszej hojno¶ci. Nie powinni¶my nigdy traciæ sprzed oczu celu, który mamy osi±gn±æ, tego mianowicie, ¿e ka¿dy z nas winien ukszta³towaæ siê na podobieñstwo Jezusa Chrystusa, który jak to w³a¶nie s³yszeli¶cie sta³ siê ubogim dla ciebie i dla mnie, i cierpia³, daj±c nam przyk³ad, aby¶my szli Jego ¶ladem.
|
 |
|