12

Kościół jest Apostolski

Nasz Pan buduje swój Kościół na słabościach — ale także na wierności — grupki ludzi, Apostołów, którym obiecuje stałą opiekę Ducha Świętego. Przeczytajmy jeszcze raz znany tekst, zawsze nowy i aktualne: Dana mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Głoszenie Ewangelii nie jest osobistą inicjatywą kilku zapaleńców z Palestyny. Co mogli zrobić Apostołowie? Nic; nie byli ani bogaci, ani wykształceni, nie byli bohaterami po ludzku biorąc. Jezus nakłada na barki tej grupki uczniów zadanie niezmierne, boskie. Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał — aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje.

Od dwóch tysięcy lat Kościół zachowuje sukcesję apostolską. Biskupi, deklaruje Sobór Trydencki, zajmują miejsce Apostołów i są postawieni, jak mówi sam Apostoł (Paweł) przez Ducha Świętego, aby rządzić Kościołem Bożym (Dz 20, 28). I, między Apostołami, sam Chrystus uczynił Piotra obiektem specjalnego wyboru: ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój. Ja prosiłem za tobą, dodaje także, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony, utwierdzaj swoich braci.

Piotr przenosi się do Rzymu, czyniąc go siedzibą Wikariusza Chrystusowego. Dlatego też Rzym jest tym miejscem gdzie najpełniej unaocznia się sukcesja apostolska, dlatego właśnie przez antonomazję, zwie się go Stolicą Apostolską. Sobór Watykański I ogłosił słowami jednego z poprzednich Soborów, Soboru Florenckiego, że wszyscy wierni Chrystusowi winni wierzyć, że Święta Stolica Apostolska i Biskup Rzymu posiada prymat w całym świecie i że tylko Biskup Rzymu jest następcą błogosławionego Piotra, księcia Apostołów i prawdziwym zastępcą Jezusa Chrystusa, i głową całego Kościoła, i ojcem i nauczycielem wszystkich chrześcijan; i że jemu została oddana przez Pana Naszego Jezusa Chrystusa, w osobie błogosławionego Piotra, pełnia władzy, aby pielęgnował, kierował i rządził Kościołem powszechnym.

Ten punkt w innym języku