Josemaría Escrivá Obras
11

Teraz krzy¿uj± Pana Jezusa, a obok Niego dwóch ³otrów, jednego z lewa, drugiego z prawa. Tymczasem Jezus mówi:

Ojcze, przebacz im, bo nie wiedz±, co czyni± (£k 23,34).

Mi³o¶æ przywiod³a Jezusa na Kalwariê. I równie¿ na Krzy¿u wszystkie Jego s³owa i wszystkie Jego gesty tchn± mi³o¶ci±, mi³o¶ci± mocn± i wyrozumia³±.

Gestem Wiecznego Kap³ana — bez ojca, bez matki, bez rodowodu (Hbr 7,3) — otwiera swe ramiona ca³ej ludzko¶ci.

Uderzenia m³ota, którym przybijaj± Jezusa, s± echem proroczych s³ów Pisma ¦wiêtego: Przebodli rêce i nogi moje, policzyæ mogê wszystkie moje ko¶ci. A oni siê wpatruj±, syc± mym widokiem (Ps 21,17-18).

Ludu mój, có¿em ci uczyni³? Czym ci siê uprzykrzy³em? (Mi 6,3)

A my, z dusz± z³aman± bólem, szczerze powiedzmy Jezusowi: Jestem Twój, oddajê siê Tobie, z rado¶ci± pozwalam siê ukrzy¿owaæ, nale¿±c po¶ród rozdro¿y ¶wiata ca³± dusz± do Ciebie; s³u¿±c Twojej chwale, Twemu dzie³u Odkupienia, zbawieniu ca³ej ludzko¶ci.

Rozwa¿anie

1. Oto Jezus przybity do drzewa Krzy¿a. Kaci wykonali wyrok bezlito¶nie. Pan Jezus z nieskoñczon± ³agodno¶ci± pozwoli³ to uczyniæ.

Tak wielkie cierpienie nie by³o konieczne. Jezus móg³ unikn±æ goryczy, upokorzeñ, poniewierania, niegodziwego s±du, hañby krzy¿a, gwo¼dzi i ciosu w³óczni±...Ale chcia³ cierpieæ to wszystko za ciebie i za mnie. A my, czy¿ nie zareagujemy na to?

Mo¿e którego¶ dnia nap³yn± ci do oczu ³zy, gdy bêdziesz sam na sam z krucyfiksem. Nie powstrzymuj ich...Ale niech twój p³acz zakoñczy siê jakim¶ postanowieniem.

* * *

2. Tak bardzo kocham Chrystusa na Krzy¿u, ¿e ka¿dy krucyfiks jest jakby czu³ym upomnieniem mojego Boga: — Ja cierpiê, a ty...tchórzysz. Ja ciebie mi³ujê, a ty o Mnie zapominasz. Ja ciebie proszê, a ty Mi mówisz: nie. Ja na tym Krzy¿u rozwieram ramiona jako Wieczny Kap³an i cierpiê z mi³o¶ci do ciebie to wszystko, co mo¿na wycierpieæ, a ty narzekasz z powodu najmniejszego niezrozumienia i najmniejszego upokorzenia...

* * *

3. Jak piêkne s± krzy¿e wzniesione na szczytach gór, wieñcz±ce wielkie pomniki czy wie¿e katedralne! Ale krzy¿ trzeba wznie¶æ tak¿e w samym wnêtrzu ¶wiata.

Jezus chce byæ w³a¶nie tam wywy¿szony: w ha³asie fabryk i warsztatów, w ciszy bibliotek, w zgie³ku ulic i spokoju pól, w zaciszu domowym, na zgromadzeniach i na stadionach...Tam, gdzie chrze¶cijanin uczciwie spala swe ¿ycie, powinien umieszczaæ z mi³o¶ci± Krzy¿ Chrystusa, który przyci±ga do siebie wszystko.

* * *

4. Po wielu latach pewien kap³an uczyni³ cudowne odkrycie: zrozumia³, ¿e Msza ¶w. jest prawdziw± prac±: operatio Dei, prac± Boga. I tego dnia podczas celebry dozna³ bólu, rado¶ci i zmêczenia. Poczu³ w swoim ciele zmêczenie Bo¿± prac±.

Równie¿ od Chrystusa pierwsza Msza — Krzy¿ — wymaga³a najwiêkszego wysi³ku.

* * *

5. Zanim zaczniesz pracowaæ, umie¶æ na stole albo obok swoich narzêdzi pracy krucyfiks i spójrz na niego od czasu do czasu...Kiedy poczujesz zmêczenie, twoje oczy zwróc± siê na Jezusa i znajdziesz nowe si³y, by kontynuowaæ pracê.

Albowiem krucyfiks jest czym¶ wiêcej ni¿ portretem kochanej osoby — rodziców, dzieci, ¿ony, narzeczonej — On jest wszystkim: twoim Ojcem, twoim Bratem, twoim Przyjacielem, twoim Bogiem i Mi³o¶ci± twoich mi³o¶ci.

Poprzedni Nastêpny