Josemaría Escrivá Obras
Droga, owoc pracy kapłańskiej, którą św. Josemaría Escrivá rozpoczął w 1925 roku, pojawia się po raz pierwszy w 1934 (w Cuenca, Hiszpania) pod tytułem "Consideraciones Espirituales". W następnym wydaniu -zrealizowanym w Walencji w 1939-, książka, w sposób widoczny rozszerzona, otrzymuje już swój ostateczny tytuł. Od tego momentu rozprzestrzenia się stale. Do tej pory, zostało wydanych około 4,5 mln egzemplarzy Drogi w 43 językach.

Droga ma styl bezpośredni, serdecznego dialogu, w którym czytelnik jest stawiany wobec wymagań Bożych w atmosferze zaufania i przyjaźni. Kiedy została opublikowana we Włoszech, L'Osservatore Romano komentował: „Prałat Escrivá de Balaguer napisał coś więcej niż arcydzieło: pisał prosto z serca i prosto do serca trafiały krótkie teksty, z których składa się Droga”.

Czytaj te rady bez pośpiechu. Zastanawiaj się nad tymi rozważaniami w skupieniu. Są to rzeczy, które ci szepczę na ucho, w poufałości przyjaciela, brata, ojca. A te zwierzenia wysłuchuje Bóg. Nie powiem ci nic nowego. Poruszę twoje wspomnienia, aby wywołać jakąś myśl, która cię uderzy: a wówczas poprawisz twoje życie i wejdziesz na drogi modlitwy i Miłości. I w końcu staniesz się duszą kompetentną. (Droga, Wprowadzenie autora)