Josemaría Escrivá Obras
734

“To jest wasza godzina i panowanie ciemności”. — A zatem, grzeszny czowiek ma swoją godzin? Tak... a Bg ma swoją wiecznoś!


735

Jeeli jesteś apostoem, śmier bdzie dla ciebie dobrą przyjaciką, ktra uatwia ci drog.


736

Czy widziaeś, jak w smutny jesienny wieczr opadają martwe liście? Tak samo codziennie dusze ludzkie ulatują ku wieczności. Pewnego dnia takim opadym liściem bdziesz ty.


737

Czy zauwayeś, z jakim smutkiem ludzie światowi narzekają, e “z kadym mijającym dniem troch si umiera”? A ja ci mwi: raduj si, duszo apostolska, gdy kady mijający dzie przyblia ci ku yciu.


738

“Ich” śmier paraliuje i przeraa. Nas śmier — ycie — zachca i przynagla. Dla nich to koniec, dla nas — początek.


739

Nie lkaj si śmierci. — Przyjmij ją ju teraz wielkodusznie... kiedy Bg zechce... jak Bg zechce... gdzie Bg zechce. — Nie miej wątpliwości: przyjdzie w czasie, w miejscu i w sposb najbardziej odpowiedni... zesana przez twojego Ojca, Boga. — Niech bdzie bogosawiona nasza siostra, śmier!


740

Czy coś w świecie si zachwieje, gdy mnie zabraknie, gdy umr?


741

Czy widzisz, jak rozkadają si w cuchnącą rop zwoki ukochanej osoby? — A przecie to jest pikne ciao!

— Przyjrzyj si i wyciągnij wnioski.


742

To chyba niemoliwe, by nie wywary na tobie gbokiego wraenia obrazy Valdsa Leala , przedstawiające tyle “szacownych” trupw — biskupw, rycerzy — w kompletnym rozkadzie. Wspomnij na jk ksicia Gandi : “Nie chc wicej suy panu, ktry moe umrze!”.


743

Mwisz o “heroicznej” śmierci. Czy nie uwaasz, e bardziej “heroicznie” jest umrze niepostrzeenie, w porządnym ku, jako zwyky mieszczuch... ale na chorob, ktra nazywa si Mioś?


744

Ty — jeeli jesteś apostoem — nie umrzesz. — Przeprowadzisz si do innego domu, i to wszystko.


745

“Przyjdzie sądzi ywych i umarych” — modlimy si w Credo. — Obyś nigdy nie traci z oczu tego sądu, tej sprawiedliwości i... tego Sdziego.


746

Czy twojej duszy nie rozpala pragnienie, aby twj Ojciec, Bg, by z ciebie zadowolony, gdy bdzie musia ci sądzi?


747

Ludzie światowi mają wielką skonnoś, by odwoywa si do miosierdzia Boego. — W ten sposb dodają sobie odwagi, schodząc na manowce.

To prawda, e Pan Bg jest nieskoczenie miosierny, ale jest rwnie nieskoczenie sprawiedliwy. I jest Sąd, a On jest Sdzią.


748

Nabierz otuchy. — Nie pamitasz, co św. Pawe mwi w Liście do Koryntian: “kady wedug wasnego trudu otrzyma naleną mu zapat”?


749

Istnieje pieko. — Stwierdzenie to wydaje ci si truizmem. — Powtrz ci je raz jeszcze: istnieje pieko! Powtrz to w stosownej chwili temu koledze... i jeszcze tamtemu.


750

Posuchaj mnie, ty, pogrąony po uszy w nauce: caa ta twoja nauka nie moe zaprzeczy prawdzie o dziaaniu szatana. Moja Matka, Kości świty, od lat kae kapanom codziennie u stp otarza wzywa św. Michaa contra nequitiam et insidias diaboli — przeciw niegodziwości i zasadzkom zego ducha. Jest to rwnie godne pochway naboestwo prywatne.


751

Niebo. — “Ani oko nie widziao, ani ucho nie syszao, ani serce czowieka nie zdoao poją, jak wielkie rzeczy przygotowa Bg tym, ktrzy Go miują”. Czy te objawienia Apostoa nie zachcają ci do walki?


752

Zawsze! — Na zawsze! — Jake naduywa si tych sw w celu przeduenia — uwiecznienia — tego wszystkiego, co sprawia przyjemnoś. Na ziemi, gdzie wszystko ma swj koniec, są to sowa kamliwe.


753

Wszystko na tym świecie jest ciągym przemijaniem; przyjemnoś jeszcze si nie zacza, a ju si koczy.


Poprzedni Nastpny