Josemaría Escrivá Obras
551

Uciekajmy od rutyny niczym od samego diaba. — Najlepszy środek, by nie wpaś w t przepaś, ktra jest grobem prawdziwej poboności, to nieustanna pami o obecności Boej.


552

Miej niewiele naboestw osobistych, ale niech one bdą stae.


553

Nie zapominaj swoich dziecicych modlitw, ktrych moe nauczya ci twoja matka. — Powtarzaj je codziennie, z prostotą, jak dawniej.


554

Nie zaniedbuj nawiedzenia Najświtszego Sakramentu. — Odmwiwszy zwyczajową modlitw, zwierz si Jezusowi — prawdziwie obecnemu w tabernakulum — ze wszystkich trosk tego dnia. — A otrzymasz świato i zacht dla swojego ycia chrześcijaskiego.


555

Prawdziwie godne miości jest Najświtsze Czowieczestwo naszego Pana! — Oto “wszedeś” w najświtszą Ran prawej doni twojego Pana i zapytaeś: “Skoro jedna tylko Rana Chrystusowa oczyszcza, uzdrawia, uspokaja, wzmacnia, rozpala i rozmiowuje, to c dopiero wszystkie pi Ran otwartych na drzewie Krzya?”.


556

Droga Krzyowa. — Oto potne i pene treści naboestwo! — Obyś nabra zwyczaju rozwaania czternastu stacji Mki i śmierci Paskiej w kady piątek. — Zapewniam ci, e zaczerpniesz tu si na cay tydzie.


557

Chrześcijaskie zwyczaje boonarodzeniowe. — Nie widz nic śmiesznego w tym, e ustawiasz pagrki z kory wok szopki, a przed nią umieszczasz naiwne figurki z gliny. — Nigdy nie wydaeś mi si bardziej mski ni w tej waśnie chwili, gdy jesteś jak dziecko.


558

Raniec świty to potna bro. Uywaj jej z ufnością, a rezultaty wprawią ci w zdumienie.


559

św. Jzef, ojciec Chrystusa, jest zarazem twoim Ojcem i Panem. — Uciekaj si do niego.


560

św. Jzef, nasz ojciec i pan, jest rwnie mistrzem ycia wewntrznego. — Oddaj si mu w opiek, a odczujesz skutecznoś jego potgi.


561

św. Teresa w ksidze swojego ycia mwi o św. Jzefie: “Kto nie znalaz Nauczyciela, ktry nauczyby go modlitwy, niechaj przyjmie za mistrza tego chwalebnego świtego, a nie zbądzi w drodze”. — Rada ta pochodzi od duszy doświadczonej. Posuchaj jej.


562

Miej zaufanie do swojego Anioa Stra. — Traktuj go jak bliskiego przyjaciela — bo nim jest! — a on ju postara si wyświadczy ci rozliczne przysugi w zwykych sprawach kadego dnia.


563

Zjednaj sobie Anioa Stra osoby, ktrą chcesz pozyska dla swojej pracy apostolskiej. — On zawsze jest znakomitym “wsplnikiem”.


564

Gdybyś zawsze pamita o obecności swojego Anioa Stra i Aniow Strw swoich bliźnich, uniknąbyś wielu niedorzeczności, ktre wkradają si do twych rozmw.


565

Dziwisz si, e twj Anio Str tylekro wspomg ci w tak widoczny sposb. — Nie powinieneś si dziwi: waśnie po to postawi go Pan u twojego boku.


566

Mwisz, e twoje otoczenie daje ci wiele okazji, by zbądzi? — No tak. Ale czy nie istnieją rwnie Anioowie Stre?


567

W godzinie prby zwr si do Anioa Stra, a on obroni ci przed szatanem i podsunie ci świte natchnienia.


568

Jake chtnie musieli sprawowa swoją sub świci Anioowie wobec duszy, ktra do nich mwia: “świci Anioowie, wzywam was jak Oblubienica z Pieśni nad Pieśniami, ut nuntietis ei quia amore langueo — abyście Mu oznajmili, e mdlej z miości”.


569

Wiem, i sprawi ci radoś, przytaczając modlitw do Aniow strzegących naszych tabernakulw: “O Duchy Anielskie, ktre czuwacie nad naszymi tabernakulami, gdzie spoczywa godny uwielbienia skarb Najświtszej Eucharystii, brocie Jej przed profanacją i zachowajcie Ją dla naszej miości”.


570

Pij z czystego źrda Dziejw Apostolskich. W rozdziale dwunastym Piotr, dziki pomocy anielskiej wyzwolony z wizienia, przychodzi do domu matki Marka. — Nie chcą uwierzy suącej, ktra zapewnia, e Piotr stoi u drzwi. Angelus eius est! — To jest jego Anio! — powiadają.

— Patrz, z jaką ufnością traktowali pierwsi chrześcijanie swoich Aniow Strw.

— A ty?


571

Bogosawione dusze czyścowe — tak wiele mogą wyjedna u Boga! — Wic z poczucia miosierdzia, sprawiedliwości, a nawet wybaczalnego egoizmu pamitaj o nich czsto w umartwieniu i w modlitwie.

Obyś mg o nich mwi: “Moje dobre przyjaciki, dusze czyścowe...”.


572

Pytasz, dlaczego zawsze z takim naciskiem zalecam ci codzienne uywanie wody świconej. — Mgbym wymieni wiele racji. Na pewno jednak wystarczy ci ten jeden argument św. Teresy z vili: “Przed niczym ze duchy nie uciekają tak bezpowrotnie jak przed wodą świconą”.


573

Dziki Ci, Boe mj, za mioś do Papiea, ktrą rozpalieś w moim sercu.


574

Kto ci powiedzia, e odprawianie nowenny nie przystoi mczyźnie? — Mczyźnie przystoją te naboestwa, ktre odprawia on... w duchu modlitwy i pokuty.


Poprzedni Nastpny