Josemaría Escrivá Obras
"To co pojawia się na tych stronach to samo życie chrześcijanina, w którym -wraz z przejściem Chrystusa- to co Boże i to, co ludzkie przeplata się między sobą bez pomieszania, ale bez rozwiązania wieczności" (Prałat Álvaro del Portillo, Wstęp).

Podobnie jak Droga, Bruzda jest owocem życia wewnętrznego i doświadczenia duszpasterskiego prałata Escrivá. Złożony również przez punkty do rozważań, pokazuje atrakcyjną wizję cnót ludzkich. "Bruzda ma obejmować całą osobę chrześcijanina: ciało i duszę, naturę i łaskę - a nie tylko rozum", napisał Prałat Álvaro del Portillo we wprowadzeniu do książki.

Św. Josemaría zostawił przygotowaną książkę do jej publikacji tylko z braku końcowej korekty, ponieważ nie miał na nią czasu. Pierwsze wydanie pojawiło się, pośmiertnie, w 1986. Od tego momentu wydano ok. 0,5 mln egzemplarzy w licznych językach.

Pozwól, drogi Czytelniku, żebym wziął Twoją duszę i poprowadził ją w rozważaniu cnót ludzkich: łaska oddziaływuje na naturę. Nie zapominaj jednak, że moje uwagi, jakkolwiek wydawałyby ci się ludzkie, zostały napisane — a także przeżyte — dla Ciebie i dla mnie samego w obliczu Boga. Dlatego należy je przyjąć jako z mocy swojej kapłańskie. Proszę Pana naszego o to, aby te stronice tak były pożyteczne, by służyły naszej poprawie i pozwoliły nam w tym życiu wyryć przez nasze uczynki żyzną bruzdę. (Bruzda, Przedmowa autora)