Josemaría Escrivá Obras
769

Aby postąpi naprzd w yciu wewntrznym i w apostolstwie, nie jest potrzebna uczuciowa pobonoś, lecz zdecydowana i wspaniaomyślna ulegoś woli wobec wymaga Boych.


770

Bez Pana nie moesz zrobi ani jednego pewnego kroku. — Ta pewnoś, e potrzebujesz Jego pomocy, sprawi, e zjednoczysz si z Nim bardziej, z mocną, wytrwaą ufnością, ktrej towarzyszy bdzie radoś i pokj, chociaby droga staa si wyboista i stroma.


771

Zobacz, jak wielka jest rnica midzy naturalnym i nadprzyrodzonym sposobem dziaania. W pierwszym przypadku czowiek zaczyna dobrze, ale potem jego arliwoś sabnie. W drugim przypadku zaczyna rwnie dobrze... ale potem dokada stara, eby dziaa jeszcze lepiej.


772

Nie jest zą rzeczą postpowa dobrze ze szlachetnych pobudek ludzkich. — Ale... jaka rnica, kiedy “rządzą” racje nadprzyrodzone!


773

Widząc radoś, z jaką podejmowano trudną prac, pewien przyjaciel zapyta: Czy wy wszystkie te zadania wykonujecie z entuzjazmu? — I odpowiedziano mu z radością i pogodą ducha: Z entuzjazmu...? Ale byśmy na tym wyszli! Nie, my pracujemy per Dominum nostrum Iesum Christum! — przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, ktry nas nieustannie oczekuje.


774

Świat potrzebuje, ebyśmy przebudzili ospaych, zachcili bojaźliwych, poprowadzili zabąkanych. Jednym sowem, ebyśmy ich wączyli w szeregi Chrystusa, aby nie zmarnowano tyle energii.


775

Moe rwnie tobie przyniesie korzyś ten nadprzyrodzony sposb — przejaw delikatnej i zdecydowanej miości — w jaki pewien czowiek oddany Bogu reagowa w obliczu rnych trudnych wymaga. Powtarza on sobie: “Ju czas, ebyś si zdecydowa rzeczywiście zrobi coś, co warte jest wysiku”.


776

Jaką doskonaoś chrześcijaską prbujesz osiągną, skoro zawsze speniasz swoje zachcianki, robisz to, na co masz ochot...? To oczywiste, e wszystkie twoje niezwalczone wady bdą stale wydawa jako owoc ze uczynki. A twoja wola — niezahartowana w wytrwaej walce — nie zda ci si na nic, kiedy nadejdzie chwila cikiej prby.


777

Na zewnątrz energia i sia. — Ale jaka saboś i brak woli wewnątrz! — Utwierdzaj si w decyzji, aby twoje cnoty nie zamieniy si w mask, lecz w nawyki, ktre bdą określa twj charakter.


778

“Znam takich mczyzn i kobiety, ktrzy nie mają nawet si, eby prosi o ratunek” — mwisz zniechcony i przygnbiony. — Nie przechodź obojtnie; twoja wola, by zbawi siebie i ich, moe by punktem wyjścia do ich nawrcenia. Poza tym, jeśli si zastanowisz, przypomnisz sobie, e tobie rwnie kiedyś podano rk.


779

Ludzie mikcy, ktrzy uskarają si na tysiące śmiesznych bahostek, nie umieją poświca si w tych codziennych drobnostkach dla Jezusa... a tym bardziej dla innych. Jaki wstyd, jeeli twoje postpowanie — tak surowe, tak wymagające wobec innych! — cechuje rwnie taka mikkoś w spenianiu codziennych obowiązkw.


780

Cierpisz bardzo, widząc, e nie stajesz na wysokości zadania. Chciabyś robi wicej i skuteczniej, ale czsto postpujesz zupenie lekkomyślnie lub w ogle nie odwaasz si dziaa. Contra spem, in spem! — yj pewną nadzieją wbrew wszelkiej nadziei. Wesprzyj si o t mocną ska, a ona ci ocali i podtrzyma. To wspaniaa cnota teologalna, ona zachci ci, by kroczy naprzd bez obawy, e posuniesz si za daleko, i nie pozwoli ci si zatrzyma. — Nie patrz tak na mnie! Tak, pielgnowanie nadziei oznacza wzmacnianie woli.


781

Kiedy twoja wola sabnie wobec zwyczajnej pracy, przypomnij sobie raz jeszcze t uwag: “Nauka, praca jest zasadniczą cząstką mojej drogi. Kompromitacja zawodowa — konsekwencja lenistwa — udaremniaby lub uniemoliwia wypenienie mojego chrześcijaskiego zadania. Potrzebuj — tak chce Bg — autorytetu, jaki daje mi mj presti zawodowy, eby przyciąga innych i pomaga im”. — Nie miej wątpliwości: jeeli porzucasz swoje zadanie, oddalasz si — i oddalasz innych — od planw Boych!


782

Przerazia ci droga dzieci Boych, gdy w imi Pana przynaglali ci, ebyś spenia obowiązki, wyrzeka si siebie, wyszed ze swojej wiey z kości soniowej. Wymawiaeś si... i wyznam ci, e bynajmniej nie dziwi mnie ciar, ktry odczuwasz: Masz tyle kompleksw i skrupuw, jesteś tak zawikany i pretensjonalny, e czyni ci to bezuytecznym. Nie obraź si, jeeli ci powiem, e wykazujesz sabszy charakter — jakbyś by gorszy albo pośledniejszy — ni ludzie zepsuci, odwani gosiciele za. Surge et ambula! — wsta i chodź, zdecyduj si! Jeszcze moesz wyzwoli si od tego nieszczsnego ciaru, jeeli dziki asce Boej usyszysz, o co On ci prosi, a przede wszystkim, jeeli wypenisz to cakowicie i ochoczo!


783

Dobrze, e poera ci ta niecierpliwoś. — Ale nie śpiesz si. Bg chce, ebyś si na serio przygotowa, poświcając na to niezbdne lata czy miesiące, i liczy, e tak zrobisz. — Nie bez racji by w cesarz: “Ja i czas pokonamy wrogw wraz” .


784

Pewien prawy czowiek tak podsumowa zazdroś lub zawiś: “Trzeba mie bardzo zą wol, eby zmąci tak przejrzystą wod”.


785

Pytasz, czy masz zachowa milczenie i pozosta bezczynny...? — Gdy chodzi o niesprawiedliwy atak na sprawiedliwe prawo — nie!


786

Z dnia na dzie jesteś coraz bardziej “zbzikowany”... — Wida to po tej pewności siebie i niesychanym zdecydowaniu, ktre wynikają ze świadomości, e pracujesz dla Chrystusa. — Ju Pismo Świte mwi: Vir fidelis multum laudabitur — mą wierny zasuguje na pochwa wszystkich.


787

Nigdy nie czueś si tak absolutnie wolny jak obecnie, kiedy twoja wolnoś utkana jest z miości i wyrzeczenia, z pewności i niepewności: gdy nic nie ufasz sobie, lecz cakowicie Bogu.


788

Czy widziaeś, jak gromadzi si wody w zbiornikach retencyjnych na czas suszy...? Tak samo i ty, eby uzyska rwnowag charakteru, potrzebną na czas trudności, powinieneś gromadzi radoś, jasne racje i świata, ktre zsya ci Pan.


789

Kiedy wygasają porywy pierwszego entuzjazmu, posuwanie si naprzd po omacku staje si uciąliwe. — Ale postp, ktry kosztuje, jest trwalszy. A pźniej, kiedy najmniej si tego spodziewasz, ciemnoś ustąpi, a powrci entuzjazm i ogie. Wytrwaj!


790

Bg chce, abyśmy my, Jego dzieci, stanowili si ofensywną. — Nie moemy trwa tylko w oczekiwaniu: mamy walczy tam, gdzie si znajdziemy, jak wojsko w szyku bojowym.


791

Nie chodzi o to, ebyś spenia swoje obowiązki w pośpiechu, ale o to, ebyś je wykonywa do koca, bez przerwy, w Boym tempie.


792

Nie brakuje ci uprzejmości i ogady inteligentnego rozmwcy... Ale jesteś te bardzo apatyczny. — “Przecie mnie nie szukają...” — usprawiedliwiasz si. — Jeeli si nie zmienisz — podkreślam — i nie wyjdziesz naprzeciw tym, ktrzy ci oczekują, nigdy zostaniesz skutecznym apostoem.


793

Oto trzy niezmiernie wane sprawy, ebyś mg przyciąga dusze do Pana: zapomnie o sobie i myśle jedynie o chwale swojego Boga Ojca; po synowsku podporządkowywa swoją wol woli nieba, jak ci nauczy Jezus Chrystus; ulegle iś za światami Ducha Świtego.


794

Trzy dni i trzy noce szuka Maryja Syna, ktry si zgubi. Obyśmy — ty i ja — mogli powiedzie, e nasza wola znalezienia Jezusa rwnie nie zna odpoczynku.


Poprzedni Nastpny