Josemaría Escrivá Obras
632

Obłuda prowadzi tych, którzy ją uprawiają, do życia w pełnym goryczy i uraz udręczeniu.


633

Wobec takich propozycji jak Herodowa: “Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać mu pokłon”, prośmy o pomoc Ducha Świętego, aby nas strzegł przed “protekcją i obiecankami” ludzi o pozornie dobrych intencjach. — Nie zabraknie nam światła Pocieszyciela, jeżeli razem z Mędrcami będziemy szukać prawdy i mówić szczerze.


634

Że są tacy, którzy się złoszczą, gdy stawiasz sprawy jasno? — Może mają nieczyste sumienie i potrzebują to jakoś zamaskować. — Wytrwaj w swoim postępowaniu, aby pomóc im się zmienić.


635

Dopóki w złej wierze interpretujesz cudze intencje, nie masz prawa wymagać zrozumienia dla samego siebie.


636

Ciągle mówisz, że trzeba coś poprawiać, że konieczna jest reforma. Dobrze więc... zreformuj samego siebie! — bo bardzo ci tego potrzeba — a w ten sposób rozpoczniesz właściwe reformowanie. Do tego czasu nie uwierzę w twoje wezwania do odnowy.


637

Niektórzy są tak faryzejscy... że gorszą się, kiedy inne osoby powtarzają dokładnie to samo, co wcześniej usłyszały z ich ust.


638

Jesteś tak wścibski, że wydaje się, iż twoją jedyną misją jest zgłębianie życia bliźnich. A kiedy wreszcie trafiłeś na człowieka godnego, o energicznej woli, który cię przywołał do porządku, uskarżasz się publicznie, jakby cię obraził. — Tak wielka jest twoja bezczelność i tak wypaczone sumienie... twoje i wielu innych.


639

Za jednym zamachem próbujesz przywłaszczyć sobie “uczciwość” prawdziwej opinii i niecne “korzyści” wynikające z opinii przeciwnej... — To w każdym języku nazywa się dwulicowością.


640

Jacyż oni dobrotliwi...!! Są gotowi “usprawiedliwić” to, co zasługuje jedynie na pochwałę.


641

To stary fortel: prześladowca ogłasza się prześladowanym... — Mądrość ludowa wyraziła to w starym hiszpańskim powiedzeniu: rzucić kamieniem i założyć sobie bandaż.


642

Czy to prawda, że — niestety — wielu przez swoje oszczerstwa uchybia sprawiedliwości, a potem odwołuje się do miłosierdzia i uczciwości, żeby ich ofiara nie mogła się bronić?


643

Żałosny to ekumenizm, głoszony przez katolików, którzy źle traktują innych katolików!


644

Co za błędne rozumienie obiektywności! Niektórzy postrzegają ludzi lub zadania przez zniekształcające soczewki własnych wad i z gorzką bezczelnością krytykują lub pozwalają sobie na udzielanie rad. — Konkretne postanowienie: Upominając lub udzielając rad, pamiętać o obecności Bożej i stosować te upomnienia i rady do własnego postępowania.


645

Nie uciekaj się nigdy do metody — zawsze godnej pożałowania — [polegającej na] organizowaniu oszczerczych ataków na kogokolwiek... Tym bardziej w imię umoralniania, które nigdy nie usprawiedliwia niemoralnego działania.


646

Nie ma obiektywizmu ani prawości intencji w twoich radach, jeżeli złościsz się lub uważasz za dowód braku zaufania to, iż ktoś wysłuchuje również innych osób o ugruntowanej formacji i czystej doktrynie. — Jeżeli, jak twierdzisz, naprawdę interesuje cię dobro dusz lub głoszenie prawdy, dlaczego się obrażasz?


647

Nawet Józefowi nie powierza Maryja tajemnicy, której dokonał w Niej Bóg. — Po to, żebyśmy nie byli lekkomyślni, żebyśmy dawali należny upust naszym radościom i naszym smutkom: bez szukania pochwały czy współczucia, Deo omnis gloria! — wszystko dla Boga!


Poprzedni Następny